تکنولوژی چیست ؟

فناوری عبارت است از کاربرد دانش مفهومی برای دستیابی به اهداف عملی، به ویژه به روشی تکرارپذیر.

واژه فناوری همچنین می‌تواند به معنای محصولات حاصل از چنین تلاش‌هایی باشد، که هم ابزارهای ملموس مانند ظروف یا ماشین‌ها و هم ابزارهای نامشهود مانند نرم‌افزار را شامل می‌شود. فناوری نقش مهمی در علم، مهندسی و زندگی روزمره دارد.

پیشرفت های تکنولوژیکی منجر به تغییرات قابل توجهی در جامعه شده است. اولین فناوری شناخته شده ابزار سنگی است که در دوران ماقبل تاریخ استفاده می شد و به دنبال آن کنترل آتش به رشد مغز انسان و توسعه زبان در عصر یخبندان کمک می کرد.

اختراع چرخ در عصر برنز امکان سفر بیشتر و ایجاد ماشین های پیچیده تر را فراهم کرد. اختراعات تکنولوژیکی جدیدتر، از جمله ماشین چاپ، تلفن و اینترنت، موانع ارتباطی را کاهش داده و اقتصاد دانش را آغاز کرده است.

در حالی که فناوری به توسعه اقتصادی کمک می کند و رفاه انسان را بهبود می بخشد، همچنین می تواند اثرات منفی مانند آلودگی و کاهش منابع داشته باشد و می تواند باعث آسیب های اجتماعی مانند بیکاری تکنولوژیکی ناشی از اتوماسیون شود.

در نتیجه، بحث‌های فلسفی و سیاسی در مورد نقش و استفاده از فناوری، اخلاق فناوری، و راه‌های کاهش معایب آن وجود دارد.

تاثیر تکنولوژی بر شغل ها

از زمان اختراع چرخ، فناوری ها به افزایش بازده اقتصادی انسان کمک کرده اند. اتوماسیون گذشته هم جایگزین و هم مکمل کار شده است.

ماشین‌ها جایگزین انسان‌ها در برخی مشاغل کم‌درآمد (مثلاً در کشاورزی) شدند، اما این با ایجاد مشاغل جدید و پردرآمد جبران شد.مطالعات نشان داده‌اند که رایانه‌ها بیکاری فنی خالص قابل توجهی ایجاد نمی‌کنند.

به دلیل توانایی هوش مصنوعی بسیار بیشتر از کامپیوترها، و هنوز در مراحل ابتدایی خود، مشخص نیست که آیا همان روند را دنبال خواهد کرد یا خیر.

از سال 1990 تا 2007، مطالعه ای در ایالات متحده ، اقتصاددان MIT نشان داد که اضافه شدن یک ربات به ازای هر 1000 کارگر، نسبت اشتغال به جمعیت را 0.2٪ یا حدود 3.3 کارگر کاهش داد و دستمزدها را 0.42٪ کاهش داد. نگرانی‌ها در مورد فناوری جایگزین نیروی انسانی طولانی مدت است.

همانطور که رئیس جمهور ایالات متحده لیندون جانسون در سال 1964 گفت: “تکنولوژی هم فرصت های جدید و هم تعهدات جدید را برای ما ایجاد می کند، فرصتی برای بهره وری و پیشرفت بیشتر؛ تعهد به اطمینان از این که هیچ کارگر و هیچ خانواده ای نباید بهای ناعادلانه ای برای پیشرفت بپردازد.”

امنیت تکنولوژی

با اتکای فزاینده به فناوری، نگرانی های امنیتی و حفظ حریم خصوصی در کنار آن وجود داشته است.

میلیاردها نفر از روش های پرداخت آنلاین مختلف مانند وی چت پی، پی پال، علی پی و بسیاری دیگر برای کمک به انتقال پول استفاده می کنند. اگرچه تدابیر امنیتی در نظر گرفته شده است، اما برخی مجرمان قادر به دور زدن آنها هستند.

برای مثال می توان اشاره کرد که در مارس 2022، کره شمالی از Blender.io استفاده کرد، یک میکسر که به آنها کمک کرد تا مبادلات ارزهای دیجیتال خود را مخفی کنند، بیش از 20.5 میلیون دلار ارز رمزنگاری شده را از Axie Infinity بشویید و بیش از 600 میلیون دلار ارز دیجیتال را از صاحب بازی بدزدند.

به همین دلیل، وزارت خزانه داری ایالات متحده Blender.io را تحریم کرد، که اولین بار بود که علیه یک میکسر اقدام کرد تا سعی کند هکرهای کره شمالی را سرکوب کند. حریم خصوصی ارزهای دیجیتال مورد بحث قرار گرفته است. اگرچه بسیاری از مشتریان حریم خصوصی ارزهای دیجیتال را دوست دارند، اما بسیاری نیز معتقدند که این ارز به شفافیت و ثبات بیشتری نیاز دارد.

محیط زیست و تکنولوژی

تکنولوژی جهان را با اثرات منفی و مثبت زیست محیطی تحت تاثیر قرار داده است که معمولاً معکوس آسیب اولیه است، مانند؛ ایجاد آلودگی و تلاش برای رفع آلودگی مذکور، جنگل زدایی و معکوس کردن جنگل زدایی و نشت نفت. همه اینها تأثیر بسزایی بر محیط زیست زمین داشته است.

با پیشرفت تکنولوژی، اثرات منفی زیست محیطی نیز با انتشار گازهای گلخانه ای مانند متان و دی اکسید کربن در اتمسفر، باعث ایجاد اثر گلخانه ای، گرم شدن تدریجی زمین و گرم شدن کره زمین می شود. همه اینها با پیشرفت تکنولوژی بدتر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *